Jurnalul.ro Sport Sporturi Hănescu l-a învins pe Monfils, locul 7 mondial

Hănescu l-a învins pe Monfils, locul 7 mondial

13 Iul 2011   •   13:13

Tenismanul roman Victor Hanescu a obtinut azi cea mai importanta victorie din acest sezon, eliminand in primul tur al turneului de la Stuttgart, dotat cu premii in valoare totala de 450.000 de eurol, pe francezul Gael Monfils, cap de serie numarul unu si pozitia a saptea in ierarhia mondiala.

Hanescu, locul 64 ATP, a trecut de Monfils, cu scorul de 2-6, 7-6 (9/7), 6-4, dupa doua ore si 17 minute. Meciul a inceput marti si a fost intrerupt, din cauza ploii, la scorul de 4-2 in primul set pentru francez.

Hanescu si Monfils se mai intalnisera de trei ori pana in prezent, romanul castigand meciul din semifinalele turneului de la Bucuresti, editia 2007, scor 6-2, 6-3, iar francezul partidele de la JO de la Beijing, scor 6-4, 7-6 (7/5), intalnire din mansa secunda a turneului olimpic, si Sopot, scor 6-3, 6-3, in sferturile de finala ale editiei din 2005.

Ultimul jucator din Top 10 invins de Hanescu a fost tot un francez, Gilles Simon. In 2009, Hanescu, numarul 33 ATP atunci, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Roland Garros dupa ce l-a invins, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-2, pe Simon, care ocupa locul 7 ATP.

In turul doi la Stuttgart, Victor Hanescu il va intalni pe slovacul Pavol Cervenak, jucator venit din calificari si locul 287 ATP, care a trecut, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-2, de germanul Mischa Zverev, pozitia 104 in clasamentul mondial.

Pentru accederea in turul doi la Stuttgart, Hanescu va primi 20 de puncte ATP si un cec in valoare de 6.595 de euro.