Jurnalul.ro Sport Sporturi Info

Info

25 Aug 2008   •   00:00
Info

Atletul kenyan Samuel Kamau Wansiru (foto) a cîştigat cursa de maraton în proba masculină, doborînd şi recordul olimpic al probei.

POLO. Echipa Ungariei a cîştigat, pentru a treia oară consecutiv şi a noua oară în istorie, medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce a învins în finală reprezentativa SUA, cu scorul de 14-10. Medalia de bronz a revenit Serbiei, care s-a impus în faţa naţionalei Muntenegrului, cu scorul de 6-4, în finala mică a turneului.

HANDBAL. Echipa masculină de handbal a Franţei a cîştigat ieri, în premieră, titlul olimpic, după ce a învins în finală formaţia Islandei, scor 28-23 (15-10). Handbaliştii francezi, campioni mondiali în 1995 şi în 2001, şi europeni în 2006, nu aveau în palmares nici un titlu olimpic. Medalia de bronz i-a revenit Spaniei, care a învins, în finala mică, echipa Croaţiei, scor 35-29 (12-14).

VOLEI. Echipa masculină de volei a SUA a cîştigat titlul olimpic după ce a învins, în finală, formaţia Braziliei, scor 3-1 (20-25, 25-22, 25-21, 25-23). Medalia de bronz i-a revenit Rusiei, care a învins în finala mică, echipa Italiei, scor 3-0 (25-22, 25-19, 25-23). În competiţia feminină, Brazilia a cucerit medalia de aur, învingînd în finală pe SUA, cu scorul de 3-1 (25-15, 18-25, 25-13, 25-21). Medalia de bronz a revenit Chinei, care a trecut cu scorul de 3-1 (25-16, 21-25, 25-13, 25-20) de Cuba.

BASCHET. Dream-team-ul SUA a cîştigat titlul după ce a învins în finală formaţia Spaniei, scor 118-107. Medalia de bronz a fost obţinută de formaţia Argentinei, care a trecut în finala mică de Lituania, scor 87-75. La feminin, tot SUA a triumfat, obţinînd pentru a patra oară titlul olimpic, după ce a trecut în finală de Australia, scor 92-65. Medalia a bronz a fost obţinută de Rusia, care a învins, în finala mică, cu scorul de 94-81, reprezentativa Chinei.

MARATON. Atletul kenyan Samuel Kamau Wansiru (foto) a cîştigat cursa de maraton în proba masculină, doborînd şi recordul olimpic al probei. Wansiru a fost cronometrat cu timpul de 2 ore, 6 minute, 32 de secunde, fiind urmat de marocanul Jaouad Gharib (2:07:16) şi de etiopianul Tsegay Kebede (2:10:00).

GIMNASTICĂ RITMICĂ. Echipa Rusiei a cîştigat ieri, pentru a treia oară consecutiv, titlul olimpic la gimnastică ritmică. Gimnastele ruse au obţinut un punctaj total de 35.550. Medalia de argint i-a revenit Chinei (35.225), iar cea de bronz Belarusului (34.900).