Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu, a treia româncă ajunsă în optimi la Madrid

Irina Begu, a treia româncă ajunsă în optimi la Madrid

09 Mai 2017   •   21:17

Irina Begu a devenit a treia jucătoare română de tenis calificată marţi în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, după ce a trecut de suedeza Johanna Larsson cu 4-6, 7-6 (5), 6-3.

Begu (26 ani, 36 WTA) a dispus de Larsson (28 ani, 57 WTA), venită din calificări, după două ore şi 25 de minute.

Irina a început bine primul set al confruntării, a condus cu 1-0 şi 3-1, dar apoi a pierdut patru ghemuri la rând şi Larsson a încheiat setul cu 6-4, în 44 de minute.

În setul secund s-a mers cu serviciul până în tie break, unde românca a condus cu 2-0, suedeza a egalat, apoi Irina a făcut 6-2, nordica a reuşit trei puncte la rând, dar Begu a închis setul cu 7-5.

În decisiv, Irina a început cu break, a condus cu 2-0, 3-1, apoi s-a desprins la 4-1, dar Larsson a replicat imediat cu un contra-break (4-2) şi s-a apropiat la un singur ghem (4-3). Irina şi-a făcut serviciul, iar apoi a câştigat un break la zero, obţinând victoria cu 6-3.

Situaţia la general dintre cele două este egală acum, 2-2, după ce Begu a învins în 2015, la Seul, cu 6-4, 7-5, în sferturi, iar Larsson s-a impus anul trecut la Australian Open, cu 6-3, 6-2 în primul tur, şi la Cincinnati, în primul tur, cu 6-3, 4-6, 6-3.

Begu şi-a asigurat un cec de 68.010 euro şi 120 puncte WTA, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre elveţianca Timea Bacsinszky şi olandeza Kiki Bertens.

Tot marţi, Simona Halep, deţinătoarea titlului, s-a calificat cu mari emoţii în optimile de finală, după ce a trecut de italianca Roberta Vinci cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6 (2). Şi Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea, învingând-o pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis, cu 6-3, 6-2.

Begu va juca marţi şi la dublu, în optimi, alături de Simona Halep, contra perechii Nao Hibino (Japonia)/Alicja Rosolska (Polonia).