Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu, eliminată în turul al treilea de la Indian Wells

Irina Begu, eliminată în turul al treilea de la Indian Wells

13 Mar 2017   •   07:30

Irina Begu a fost eliminată în turul al treilea de la Indian Wells, după ce a pierdut, cu 6-4 7-6(2), duelul cu a treia jucătoare a lumii, Karolina Pliskova. Partida a fost una extrem de disputată și s-a întins pe durata a două ore, potrivit Digisport.

În primul set, românca și-a pierdut serviciul în game-ul al doilea, însă a revenit imediat, iar, apoi, au urmat mai multe jocuri foarte lungi. În cele din urmă, jucătoarea din Cehia a făcut din nou break-ul atunci când conducea cu 5-4.

În manșa a doua, Begu a servit chiar pentru câștigarea setului și a avut inclusiv două șanse de a trimite confruntarea în decisiv. Aceasta le-a ratat însă pe ambele, iar actul secund a ajuns într-un tie-break, care a fost la discreția finalistei de la US Open 2016.

În optimile de finală ale primului turneu WTA din 2017 din categoria Premier Mandatory, Karolina Pliskova o va întâlni pe a 15-a favorită, elvețianca Timea Bacsinszky, cea care a trecut de Kiki Bertens cu 6-3 5-7 7-6(8).