Jurnalul.ro Sport Sporturi Judo: Loredana Ohâi s-a clasat pe locul 7 în Grand Slam-ul de la Osaka

Judo: Loredana Ohâi s-a clasat pe locul 7 în Grand Slam-ul de la Osaka

22 Noi 2019   •   13:50
Sursa foto: observator.tv

Sportiva română Loredana Ohâi s-a clasat pe locul 7, vineri, în cadrul categoriei 57 kg a Grand Slam-ului de la Osaka (22-24 noiembrie), la care participă 485 judoka din 87 de ţări.
Loredana Ohâi le-a învins succesiv în Grupa D pe Daria Mejeţkaia (Rusia), Koyuki Tsuruoka (Japonia), înainte de a fi învinsă de Ling-Chen Lien (Taiwan). În recalificări, Loredana a pierdut la canadianca Jessica Klimkait şi a ocupat locul 7 în clasamentul final.
Tot la 57 kg, Corina Ştefan a fost învinsă din primul tur de germanca Ines Beischmidt.

La 48 kg, Monica Ungureanu s-a impus în primul tur la Chen-Hao Lin (Taiwan), dar apoi a pierdut la mongola Uransetseg Munkhbat.

La 52 kg, Andreea Chiţu, vicecampioană mondială în 2015, a fost învinsă din primul tur de japoneza Ai Shishime.

Vineri a început şi competiţia masculină de la Osaka, unde România are de asemenea patru reprezentanţi.

Petr Zhukov, sportiv rus naturalizat recent, a pierdut în primul tur la cat. 66 kg în faţa spaniolului Daniel Perez Roman.