Jurnalul.ro Sport Sporturi Liga Campionilor la baschet masculin: CSM CSU Oradea, victorie dramatică în Finlanda

22 Noi 2016   •   22:57

CSM CSU Oradea a învins formaţia finlandeză Kataja Basket cu scorul de 80-74 (15-15, 21-18, 21-20, 23-21), marţi, la Joensuu, în Grupa B a Ligii Campionilor la baschet masculin.

Orădenii au obţinut a treia lor victorie în Basketball Champions League şi a doua consecutivă.

După un prim sfert echilibrat, campioana României s-a desprins pe tabelă (30-24), iar la jumătatea confruntării avea trei puncte în plus, 36-33. CSM Oradea şi-a mărit avansul chiar la şase puncte, 51-44, 53-47, iar cu zece minute înainte de final conducea cu 57-53. Kataja Basket a întors scorul în ultimul sfert şi a avut 64-61, cu 7 minute înainte de final. Când mai erau 2 minute şi 50 de secunde, Kataja conducea cu 71-69. Barnette a reuşit un coş de două puncte (71-71), o recuperare şi o intercepţie, Mirkovic (71-74) a contribuit cu o aruncare de trei puncte fructificată, Barnette (71-76) a mai marcat un coş, iar Pasalic a trasformat două ''libere'' (71-78), astfel că echipa orădeană s-a desprins decisiv, câştigând cu 80-74.

Sean Barnette a fost MVP-ul meciului, cu 26 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive. Pentru CSM Oradea au mai jucat Branko Mirkovic 15 p, 2 rec, 2 pd, Martin Zeno 10 p, 10 rec, 6 pd, Andrei Mandache 2 p, 3 rec, 2 pd, Cătălin Petrişor 3 p, 2 pd, Rareş Paşca, Sean Denison 9 p, 9 rec, 3 pd, Bogdan Ţîbîrnă 6 p, 1 rec, 1 pd, Muhamed Pasalic 7 p, 1 rec, 4 pd, Bobe Nicolescu 2 p, 4 rec.

Pentru Kataja au evoluat Joey King 20 p, 3 rec, 2 pd, Vesa Maekaelaeinen 5 p, Jesse Niemi, Nino Johnson 6 p, 5 rec, Tommi Huolila 1 rec, Teemu Rannikko 8 p, 3 rec, 8 pd, Ilari Seppaelae 1 rec, 1 pd, Rion Brown 22 p, 4 rec, 1 pd, Jarekious Bradley 7 p, 2 rec, 1 pd, Daniel Mullings 6 p, 9 rec, 2 pd.

În clasament, pe primul loc se află Pinar Karşiyaka (Turcia), cu 10 puncte (6 jocuri), urmată de Le Mans Sarthe (Franţa), 9 p (5 j), CSM CSU Oradea, 9 p (6 j), Avtodor Saratov (Rusia), 8 p (5 j), Umana Reyer Venezia (Italia), 8 p (5 j), Maccabi Rand Media Rishon Lezion (Israel), 7 p (5 j), Himik Iujnîi (Ucraina), 7 p (6 j), Kataja Basket, 8 p (6 j).

Echipa antrenată de Cristian Achim va juca următorul meci pe 30 noiembrie, acasă, cu Umana Reyer Venezia.