Jurnalul.ro Sport Sporturi Marius Copil a fost învins în ultimul tur al calificărilor de la Turneul de tenis de la Madrid

05 Mai 2019   •   14:31
Sursa foto: Captura TV

Tenismanul român Marius Copil a fost învins duminică de americanul Taylor Fritz, 7-6 (5), 7-5, în ultima rundă a calificărilor pentru tabloul principal al turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.536.160 euro.
Copil (28 ani, 79 ATP) s-a înclinat după o oră şi 38 de minute în faţa unui adversar de 21 de ani, aflat pe locul 58 în ierarhia mondială. Copil a obţinut un cec de 9.105 euro şi 16 puncte ATP. Scorul meciurilor directe este acum 2-1 în favoarea americanului, Copil câştigând în 2018 în sferturi la Basel, iar Fritz anul acesta la Auckland, în primul tur.