Jurnalul.ro Sport Sporturi Marius Copil, învingător în primul meci de simplu din Cupa Davis, cu polonezul Majchrzak

15 Sep 2018   •   18:00

Tenismanul Marius Copil l-a învins sâmbătă cu 6-2, 6-4 pe polonezul Kamil Majchrzak, în primul meci de simplu din cadrul întâlnirii dintre echipele României şi Poloniei, de la Cluj-Napoca, din turul al treilea al Grupei a II-a a zonei Europa-Africa a Cupei Davis.

Arădeanul s-a impus într-o oră şi 15 minute, în care adversarul a reuşit să îşi creeze doar o minge de break, anulată de Copil.

Marius Copil a avut 6 aşi şi procentaje excelente la punctele cu ambele servicii, 76%.

Copil (27 ani, 81 ATP) l-a învins pe Majchrzak (22 ani, 187 ATP) şi la singurul lor duel de până acum, anul trecut, în sferturi de finală la Bratislava, cu 7-6 (4), 6-1.

Al doilea meci de simplu va avea loc între Adrian Ungur (33 ani, 674 ATP) şi Hubert Hurkacz (21 ani, 95 ATP).

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori, Polonia conducând cu 3-2. Polonia s-a impus la primul duel, în 1930 (Varşovia), cu 3-2, în primul tur al zonei Europa. Polonezii au câştigat cu 3-2 şi în 1960 (Bucureşti), tot în primul tur al zonei europene. Prima victorie a României s-a consemnat în 1986, cu 4-1, la Varşovia, în sferturile zonei Europa. În 1987, la Braşov, România se impunea cu 4-1, tot în sferturile de finală. La ultima întâlnire, Polonia a câştigat cu 5-0, în 1991, la Poznan, în primul tur al Grupei 1 a zonei Europa-Africa.

Echipa câştigătoare va promova în Grupa I a zonei Europa-Africa.

În primele două tururi ale ediţiei de anul acesta, România a învins Luxemburgul (la Piatra Neamţ) cu 4-1 şi Marocul cu 5-0 (la Cluj-Napoca). Polonia a trecut cu 3-2 de Slovenia şi cu 4-1 de Zimbabwe.