Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihaela Buzărnescu, învinsă în primul tur la Miami Open

Mihaela Buzărnescu, învinsă în primul tur la Miami Open

21 Mar 2018   •   07:44

Mihaela Buzărnescu, prima jucătoare din România care a intrat în competiția de la Miami pe tabloul principal, a fost eliminată în primul tur, după un duel mult mai dezechilibrat decât se anunța, 2-6, 3-6 cu belgianca Kirsten Flipkens.

Buzărnescu e într-o mică eclipsă de formă, după ce a urcat peste 600 de locuri din 19 decembrie 2016 (când se afla pe locul 671 WTA), până pe 38 WTA. Ea a cucerit în această perioadă şapte trofee ITF în 2017. Acum, ea se află pe poziţia a 39-a. Mihaela a câștigat 22 de turnee ITF în carieră, iar în acest an a jucat prima finală WTA, la Hobart, pierdută în fața belgiencei Elise Mertens, scor 1-6, 6-4, 3-6. La Indian Wells, ea a fost eliminată de asemenea încă din primul tur. Mihaela a pierdut în faţa lui Broady (6-3, 4-6, 2-6), scrie Digisport.