Jurnalul.ro Sport Sporturi Morgenstern, a doua victorie în Turneul celor 4 trambuline

Morgenstern, a doua victorie în Turneul celor 4 trambuline

03 Ian 2011   •   17:15
Sursa foto: /Reuters

Sportivul austriac Thomas Morgenstern şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul Turneului celor 4 trambuline după ce s-a impus în etapa a treia, desfăşurată în această după-amiază la Innsbruck. Morgenstern a reuşit sărituri de 129,5, respectiv 126,5 metri, terminând concursul cu un total de 266,5 puncte, cu 9 puncte mai mult decât al doilea clasat, polonezul Adam Malysz.

Pe locul al treilea s-a clasat norvegianul Tom Hilde, în timp ce elveţianul Simon Ammann, câştigătorul etapei secunde, a terminat pe locul 4.

Thomas Morgenstern mai câştigase şi prima etapă a concursului, de la Oberstdorf, în timp ce la Garmisch-Partenkirchen s-a clasat pe locul 14.

Turneul celor 4 trambuline se încheie joi, la Bischofshofen. Înaintea ultimei etape, Morgenstern are un avantaj de 27,3 puncte în faţa lui Ammann în clasamentul general al competiţiei.