Jurnalul.ro Sport Sporturi Naționala masculină de polo a României s-a clasat pe locul 11 la Europenele de la Budapesta

24 Ian 2020   •   14:02
Sursa foto: antena3

Naţionala masculină de polo pe apă a României s-a clasat pe locul 11 la Campionatele Europene de la Budapesta, după ce a surclasat echipa Turciei cu scorul de 20-3 (5-1, 6-0, 6-1, 3-1), în meciul pentru poziţiile 11-12.

Tricolorii au reuşit un galop de sănătate, golurile fiind marcate de Tudor Fulea 5, Andrei Prioteasa 4, Cosmin Radu 3, Tiberiu Negrean 3, Nicolae Oanţă 2, Robert Gergelyfi 1, Levente Vacsik 1, Victor Antipa 1.

Pentru turci au înscris Fatih Acar, Berk Biyik şi Nesfet Togkan Ozbek.

Naţionala antrenată de grecul Athanasios Kechagias şi-a îndeplinit obiectivul de a se clasa în primele 12 echipe la Europene, însă nu mai poate prinde turneul preolimpic de la Rotterdam la care vor evolua cele mai bune cinci echipe de la Europene, în afara Serbiei, Italiei şi Spaniei, deja calificate la JO 2020, şi a câştigătoarei titlului continental la Budapesta.