Jurnalul.ro Sport Sporturi Nicoleta Grasu, locul 7 în etapa Diamond League de la Roma.

Nicoleta Grasu, locul 7 în etapa Diamond League de la Roma.

27 Mai 2011   •   06:46

Nicoleta Grasu s-a clasat pe locul 7 in proba de aruncarea discului din cadrul etapei a treia din circuitul Golden Gala IAAF "Diamond League", desfasurata joi, pe stadionul Olimpic din Roma.

Sportiva noastra a reusit o aruncare de 59,63 metri la ultima incercare, dintre celelalte cinci reusind doar doua, inferioare valoric, de 59,22, respectiv 58,45 metri. Concursul a fost castigat de croata Sandra Perkovic cu o performanta de 65,56 metri.

In concursul masculin de triplusalt, Marian Oprea s-a clasat pe locul 8, penultimul, dupa doar doua incercari reusite din sase, masurand 16,70, respectiv 15,03 metri. Proba a fost castigata de britanicul Philipps Idowu (17,59 metri, cea mai buna performanta a sezonului).

Atleta Cristina Casandra s-a clasat pe locul 10 in proba de 3.000 de metri obstacole, pe care a incheiat-o cu timpul de 9:50,89, care reprezinta cel mai bun rezultat personal al sezonului. Cursa a fsot castigata de sportiva din Kenya, Milcah Chemos Cheiywa (9:12,91, cel mai bun timp al sezonului).

In prima etapa a circuitului Diamond League, desfasurata in 6 mai, la Doha, Cristina Casandra s-a clasat pe locul 7, la 3.000 de metri obstacole (10:06,45), in timp ce Marian Oprea nu a mai luat startul la triplusalt. In etapa a doua, la Shanghai, Angela Morosanu s-a clasat pe locul 9, in proba de 400 metri garduri.

Celelalte etape din circuit sunt programate astfel: Eugene (SUA, 4 iunie), Oslo (Norvegia, 9 iunie), New York (SUA, 11 iunie), Lausanne (Elvetia, 30 iunie), Paris (Franta, 8 iulie), Birmingham (Marea Britanie, 10 iulie), Monaco (22 iulie), Stockholm (Suedia, 29 iulie), Londra (Marea Britanie, 5 august), Zurich (Elvetia, 8 septembrie) si Bruxelles (Belgia, 16 septembrie).

Marele premiu de 40.000 de dolari si Diamond Trophy vor reveni sportivului care va incheia pe primul loc in fiecare etapa a circuitului.