Jurnalul.ro Sport Sporturi O nouă victorie surpriză pentru Mihaela Buzărnescu. S-a calificat în sferturi la Hobart

09 Ian 2018   •   09:33

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Buzărnescu (29 ani, 57 WTA) a trecut în optimi cu 7-5, 6-4 de germanca Anna-Lena Friedsam (23 ani, 507 WTA), fost număr 45 mondial în 2016.

Românca a fost condusă în primul set cu 3-0, a egalat, 3-3, a fost apoi condusă cu 5-4, dar a reuşit să câştige ultimele trei ghemuri ale setului. În al doilea act, Buzărnescu a fost condusă cu 1-0 şi 3-2, dar a dominat ostilităţile, desprinzându-se la 5-3 şi câştigând cu 6-4.

Mihaela Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în turul al treilea adversara sa va fi învingătoarea dintre americanca Alison Riske şi belgianca Kirsten Flipkens.