Jurnalul.ro Sport Sporturi Potaissa Turda s-a calificat în finala Challenge Cup după o revenire spectaculoasă

29 Apr 2018   •   20:02

Potaissa Turda s-a calificat în finala Challenge Cup pentru al doilea an consecutiv, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia islandeză IBV Vestmannaeyjar, 28-24 (13-11),  în partida retur din semifinalele competiţiei. Formaţia ardeleană avea nevoie de o victorie la minim trei goluri în urma înfrângeri, 31-28, din partida tur, scrie Fanatik.

Formaţia din Turda era condusă cu 18-17, în minutul 40 al partidei retur, iar şansele la calificare păreau compromise pentru elevii lui Horaţiu Gal. Potaissa a reuşit un final de meci excelent şi avea un avantaj chiar de cinci goluri în ultimele 10 minute.

Potaissa este pentru al doilea an consecutiv în finala Cupei Challenge, după ce anul trecut a pierdut în faţa celor de la Sporting Lisabona. Turdenii vor da în acest sezon peste AEK Atena, formaţia grecă învingând în semifinale Madeira, o altă echipă din Portugalia.