Jurnalul.ro Sport Sporturi Potaissa Turda s-a calificat în sferturile Cupei Challenge, deşi a pierdut acasă

16 Feb 2020   •   20:41

AHC Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, duminică seara, pe teren propriu, deşi a fost învinsă de echipa elveţiană BSV Berna, cu scorul de 35-33 (18-19), în manşa a doua a optimilor de finală.

Potaissa, câştigătoare a trofeului în 2018, a obţinut calificarea graţie victoriei din Ţara Cantoanelor, cu 36-33.

Turdenii au început rău meciul şi au fost conduşi cu 5-2, 9-5, 11-8 şi 13-9, dar a reuşit să întoarcă scorul şi au intrat la pauză cu un avans de un gol, 19-18.

BSV Berna a controlat ultimele 20 de minute, având chiar patru goluri avantaj, 30-26 (min. 52), impunându-se cu 35-33, după ce gazdele au marcat ultimul gol al partidei, prin Pavel.

Pentru Potaissa au înscris Marius Szoke 9 goluri, Milos Dragas 8, Daniel Pop 4, Cristian Ghiţă 4, Huba Talas 3, Mihai Rohozneanu 2, Răzvan Pavel 1, Roland Thalmaier 1, Georgică Cîntec 1.

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Matthias Gerlich 10, Marco Strahm 6, Luca Muhlemann 4, Michael Kusio 3, Tobias Baumgartner 3, Sebastian Schneeberger 3, Ante Kaleb 2, Pedro Spinola 1, Kaspar Arn 1, Nico Eggimann 1, Lucas Rohr 1.

Au arbitrat francezii Yann Carmaux şi Julien Mursch, delegat EHF fiind bulgarul Andrei Andreev.