Jurnalul.ro Sport Sporturi Remiză RUȘINOASĂ pentru CSM București. Adversar PUTERNIC în sferturile Ligii Campionilor

08 Mar 2019   •   20:08

CSM Bucureşti a terminat la egalitate cu formaţia germană Thuringer HC, 23-23 (14-8), vineri, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în ultimul său meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucureşti, care nu a putut învinge acasă cea mai slabă echipă din grupă, a ratat şansa de a încheia pe locul secund în grupă şi cel mai probabil va încheia pe poziţia a patra, urmând să joace în sferturi contra câştigătoarei din cealaltă grupă.

''Tigroaicele'' au făcut o primă repriză bună, intrând la pauză cu un avans şase goluri, 14-8. În partea secundă, CSMB a fost de nerecunoscut, amintind de partida de la Ljubljana, pierdută săptămâna trecută cu 22-23. Echipa antrenată de Herbert Muller a egalat în min. 46, 18-18, apoi CSMB a condus cu 20-18, dar a încasat patru goluri la rând (20-22), nereuşind decât să smulgă egalul.

Pentru CSMB au marcat Jovanka Radicevic 8 goluri, Elizabeth Omoregie 7, Barbara Lazovic 3, Iulia Curea 2, Bianca Bazaliu 1, Claudia Constantinescu 1, Oana Manea 1.

Golurile echipei oaspete au fost reuşite de Alicia Stolle 6, Josefine Huber 4, Iveta Luzumova 3, Emily Boelk 3, Jovana Sazdovska 3, Meike Schmelzer 2, Lyddia Jakubisova 1, Nina Christin Muller 1.

Meciul a fost arbitrat de danezele Karina Christiansen şi Line Hesseldal Hansen, iar delegat EHF a fost rusul Victor Poladenko.

În tur, CSMB a câştigat cu 38-30.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 16 puncte, urmată de Vipers Kristiansand, 12 puncte, CSM Bucureşti, 11 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 10 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 5 puncte, Thuringer HC, 2 puncte. Primele patru clasate s-au calificat în sferturi.

Vineri vor avea loc ultimele meciuri, Vipers Kristiansand - Gyori Audi ETO KC şi FTC-Rail Cargo Hungaria - RK Krim Mercator Ljubljana.