Jurnalul.ro Sport Sporturi Roland Garros 2016. Sorana Cîrstea s-a calificat pe tabloul principal

Roland Garros 2016. Sorana Cîrstea s-a calificat pe tabloul principal

20 Mai 2016   •   13:50

Sorana Cîrstea s-a calificat pe tabloul principal de la Roland Garros după o victorie clară în ultimul tur al calificărilor împotriva belgiencei, Elise Mertens, scor 6-3, 6-0.

A fost un drum lung pentru Sorana Cîrstea pentru a ajunge din nou pe tabloul principal al unui Grand Slam. Românca a trecut în primul tur de chinezoaica Zhang, iar în al doilea tur de calificare de Jana Cepelova.

Sorana Cîrstea arată o formă foarte bună pe zgură în acest an. A reuşit să meargă pînă în sferturi la WTA Madrid şi la Roland Garros nu a pierdut set în cele 3 meciuri disputate.