Jurnalul.ro Sport Sporturi ROMA 2015. Alexandra Dulgheru e în sferturi şi o poate întâlni chiar pe Simona Halep!

14 Mai 2015   •   13:56

Alexandra Dulgheru, locul 71 WTA, s-a calificat în "sferturile" turneului de la Roma. Românca a trecut în două seturi de Ekaterina Makarova, locul 8 WTA, scor 6-4, 6-3.

În primul set, Makarova a început mai bine și a condus cu 4-1, dar Dulgheru a avut o serie excelentă și a câștigat cinci game-uri consecutive, scrie gsp.ro.

În setul doi, rusoaica a condus cu 2-0, dar jucătoarea noastră a revenit și a câștigat cinci game-uri. La scorul de 5-2, Dulgheru a servit pentru meci, dar Makarova a făcut break și a amânat deznodământul. Românca a închis partida în game-ul următor, scor 6-3.

În "sferturi", Dulgheru va juca împotriva învingătoarei meciului dintre Simona Halep şi Venus Williams.