Jurnalul.ro Sport Sporturi România a pierdut cu Suedia şi joacă doar finala mică la CE

România a pierdut cu Suedia şi joacă doar finala mică la CE

18 Dec 2010   •   09:29
Sursa foto: /ehf-euro.com

Naţionala feminină de handbal a ţării noastre a ratat calificarea în finala Campionatului European după ce a pierdut în această după-amiază, scor 23-25 (13-14), semifinala cu Suedia. România va juca mâine, de la ora 15:30, în finala mică, cu Danemarca, învinsă în a doua semifinală de Norvegia, scor 19-29.

România şi Danemarca au mai jucat şi în faza grupelor preliminare, când nordicele s-au impus cu 25-22.

Tricolorele au început slab cu Suedia şi erau conduse cu 1-4 în minutul 5, dar au revenit spectaculos, graţie reuşitelor lui Neagu şi a jocului bun cu pivotul, la 5-4. Româncele au avut un avantaj maxim de două goluri, 10-8 în minutul 23, dar suedezele conduceau totuşi la pauză, 14-13.

Nordicele au dominat şi începutul reprizei secunde, distanţându-se la 18-15, dar, pe fondul jocului excelent al portăriţei Talida tolnai, echipa noastră a revenit la 20-19. România a mai condus o singură dată până la final, 22-21 în minutul 55, dar totul s-a terminat când Cristina Neagu a ratat o lovitură de la 7 metri, cu două minute înainte de final.

Marcatoarele echipei noastre au fost: Neagu 7 (4 din 7 m), Stanca 6, Brădeanu 3, Nechita 3, Ardean 2, Fiera şi Manea. Portăriţa Talida Tolnai a avut un procentaj de intervenţii reuşite de 45 la sută.