Jurnalul.ro Sport Sporturi România - Danemarca 22-25, în al doilea meci de la CE

România - Danemarca 22-25, în al doilea meci de la CE

09 Dec 2010   •   10:18

Echipa naţională de handbal feminin a României a pierdut al doilea meci de la Campionatul European, 22-25 în faţa uneia dintre gazdele turneului, Danemarca. Sportivele tricolore au intrat greu în meci, dar au reuşit totuşi să conducă la pauză cu 15-14. Totul s-a rupt însă la 17-17, nordicele distanţânsu-se chiar la 6 goluri, după 12 minute fără nici o reuşită din partea noastră.

Pe final, româncele s-au apropiat, dar nu au mai putut pune în pericol victoria danezelor. Marcatoarele echipei noastre au fost: Neagu 8 goluri, Vărzaru 4, Stanca 3, Fiera 3, Geiger 2, Şoit şi Elisei-Ardean, în timp ce de la gazde s-a remarcat Norgaard, cu 7 goluri.

România, care debutase la CE cu o victorie în meciul cu Spania, are nevoie de o victorie, sâmbătă, în faţa Serbiei, pentru a se califica în grupele principale.