Jurnalul.ro Sport Sporturi Rusoaica Ekaterina Alexandrova a câştigat la Shenzhen primul turneu WTA din cariera sa

11 Ian 2020   •   21:00

Jucătoarea rusă de tenis Ekaterina Alexandrova, locul 34 mondial, a câştigat sâmbătă la Shenzhen primul turneu WTA din cariera sa, învingând-o în finală pe kazaha Elena Rîbakina (36 WTA) în două seturi, 6-2, 6-4, în finala acestei competiţii cu premii totale de 775.000 de dolari.

Alexandrova, care are 25 de ani, şi-a trecut în palmares al doilea turneu în mai puţin de o lună, după ce a triumfat a treia oară la Limoges (Franţa) la sfârşitul lui decembrie într-un turneu de categorie inferioară, menţionează AFP.

Această victorie în China încheie o săptămână frumoasă pentru rusoaică, ce a învins în semifinală un fost lider mondial, spaniola Garbine Muguruza.