Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, calificată în sferturi la Indian Wells

Simona Halep, calificată în sferturi la Indian Wells

13 Mar 2018   •   21:26

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce a ce a învins-o pe Qiang Wang (China), cu 7-5, 6-1.

Halep (26 ani), campioană la BNP Paribas Open în 2015, s-a impus într-o oră şi 15 minute în faţa unei adversare de aceeaşi vârstă, aflată pe locul 55 în lume.

Simona Halep a avut un prim set mai dificil, dar a înclinat balanţa pe finalul său, pentru ca apoi să domine actul secund. Românca a greşit destul de mult în primul set, în care a fost condusă cu 1-0 şi 2-1, dar a reuşit un prim break în ghemul cinci, preluând conducerea (3-2). Au urmat alte trei break-uri, după care Wang şi-a făcut serviciul şi a trecut în avantaj, 5-4. Halep a făcut apel la sfaturile antrenorului Darren Cahill, iar rezultatul s-a văzut imediat, Simona câştigând trei ghemuri la rând şi setul (7-5). În manşa secundă, Halep a câştigat primele trei ghemuri, apoi şi-a pierdut serviciul, însă nu a mai putut fi oprită, învingând cu 6-1.

Halep a avut procentaje net superioare la punctele realizate cu ambele servicii (64%-47% la primul, 50%-26% la al doilea), a avut mai multe mingi direct câştigătoare (16-12), dar mai puţine erori neforţate (27-29).

Jucătoarea născută la Constanţa şi-a asigurat un cec de 167.195 dolari şi 215 puncte WTA.

În sferturi, Halep o va înfrunta pe croata Petra Martic (27 ani, 51 WTA), victorioasă cu 6-3, 7-6 (4) în faţa jucătoarei cehe Marketa Vondrousova (18 ani, 54 WTA).

Scorul confruntărilor din circuitul profesionist este de 1-1, după ce croata a câştigat în 2011 în optimi la Copenhaga, cu 6-3, 5-7, 7-5, iar Halep s-a impus cu 6-4, 6-2 în 2015 în primul tur la Guangzhou. Martic a mai obţinut o victorie la junioare, în 2007, în optimi la Roland Garros, cu 2-6, 6-4, 6-0.