Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep câştigă primul său meci din 2018, la Shenzhen

Simona Halep câştigă primul său meci din 2018, la Shenzhen

01 Ian 2018   •   08:30

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari, luni, după ce a învins-o pe americanca Nicole Gibbs cu 6-4, 6-1.

Halep (26 ani) a încheiat conturile cu Gibbs (24 ani, 110 WTA) în 68 de minute, reuşind 3 aşi, dar având şi 3 duble greşeli, faţă de cele 6 ale adversarei.

Românca a obţinut prima sa victorie la simplu din noul sezon, după ce câştigase meciul jucat duminică la dublu alături de Irina Begu.

Halep şi-a asigurat un cec de 7.238 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe chinezoaica Ying-Ying Duan, care a dispus de rusoaica Evghenia Rodina cu 6-2, 7-5.

Singura confruntare dintre Halep şi Duan (28 ani, 91 WTA) s-a încheiat cu victoria româncei în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, în 2017, în primul tur la Eastbourne (Marea Britanie).

La dublu, Halep şi Begu vor juca în sferturile de finală cu compatrioatele lor Irina Bara/Mihaela Buzărnescu. În alt meci programat luni la Shenzhen, Mihaela Buzărnescu o înfruntă pe rusoaica Maria Şarapova. AGERPRES.