Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, in sferturi la Doha

Simona Halep, in sferturi la Doha

15 Feb 2018   •   17:33

Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în sferturi la turneul de la Doha, după ce a trecut în două seturi de Anastasija Sevastova, locul 15 WTA, scor 6-4, 6-3. În runda următoare, Halep va juca împotriva lui Catherine Bellis, locul 48 WTA, care a trecut de Karolina Pliskova.

Halep (26 ani) a obţinut o victorie fără a forţa, în doar 65 de minute, în faţa numărul 15 mondial, aceasta fiind a cincea sa victorie consecutivă în faţa letonei.

Simona a început mai greoi şi a fost condusă cu 2-0, dar apoi a reuşit trei ghemuri la rând. La 4-3 în favoarea sa, Halep a reuşit un nou break şi s-a desprins la 5-3, dar Sevastova a câştigat contra serviciului, apropiindu-se la 5-4. Halep a încheiat setul (6-4) în stil de campioană, cu un break alb.

În setul secund, Halep a condus cu 1-0 şi 2-1, Sevastova a reuşit să întoarcă scorul, 2-3, dar Halep a câştigat patru ghemuri la rând şi a încheiat conturile.

Halep a avut 2 aşi, 3 duble greşeli, 29 de winners şi 21 de erori neforţate, în timp ce Sevastova (27 ani) a contabilizat 3 aşi, 2 duble greşeli, 11 lovituri direct câştigătoare şi 17 erori neprovocate.

Simona Halep, campioană la Doha în 2014, şi-a asigurat un cec de 68.125 dolari şi 190 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta în premieră pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis (18 ani, 48 WTA), care a învins-o pe campioana en titre de la Doha, Karolina Pliskova, numărul cinci mondial, cu 7-6 (4), 6-3.

În alt meci jucat joi, Sorana Cîrstea a fost învinsă de spaniola Garbine Muguruza cu 6-0, 6-4. Tot joi evoluează şi celelalte două românce din optimi, Monica Niculescu - Caroline Wozniacki şi Mihaela Buzărnescu - Julia Goerges.