Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, în sferturi la Indian Wells

Simona Halep, în sferturi la Indian Wells

11 Mar 2014   •   21:54

Simona Halep a câştigat întâlnirea cu Eugenie Bouchard din optimile turneului de la Indian Wells, scor 6-2, 1-6, 6-4, calificându-se în faza următoare a competiţiei.

Halep a fost condusă cu break în setul decisiv, dar a revenit spectaculos, la fel ca şi în partida de duminică seară cu Lucie Safarova, şi a reuşit să se impună în faţa canadiancei.
În sferturile de finală ale competiţiei, Halep o va întâlni pe învigătoare din partida Lauren Davis sau Casey DellAcqua. Până acum, Halep a mai întâlnit-o doar pe Davis, pe care a învins-o cu 6-2, 6-0, anul trecut, chiar la Indian Wells, în primul tur.

Prin victoria obţinută împotriva lui Bouchard, Halep a câştigat un cec de 104.000 dolari şi 215 puncte WTA.
Simona poate urca două poziţii în ierarhia mondială după Indian Wells, fiind în competiţie directă cu Jelena Jankovic, locul 8 WTA, şi cu Petra Kvitova, locul 9 WTA. Ambele fiind prezente în optimile de finală, sârboaica urmând să joace împotriva Carolinei Wozniacki, în timp ce Kvitova o va înfrunta pe Dominika Cibulkova.