Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, locul 13 mondial în ancheta PAP

Simona Halep, locul 13 mondial în ancheta PAP

27 Dec 2017   •   11:10

Tenismena Simona Halep s-a clasat pe locul 13, cu 31 de puncte, în topul celor mai buni sportivi ai anului 2013 realizat de  agenţia poloneză de ştiri PAP. De asemenea, Halep a fost a doua în ancheta agenţiei bulgare de ştiri BTA care a desemnat recent cei mai buni sportivi din Balcani, fiind devansată de bulgarul Grigor Dimitrov. Potrivit anchetei realizate de agenţia PAP, fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo (Real Madrid) a fost desemnat cel mai bun sportiv european al anului 2017. Atacantul lusitan, care a câştigat în acest an al cincilea său ''Balon de Aur'', precum şi premiul The Best, acordat de FIFA, a ocupat primul loc cu un total de 159 de puncte în ierarhia stabilită prin voturile acordate de reprezentanţii a 26 de agenţii de presă de pe continent. Pe locul secund s-a clasat britanicul Lewis Hamilton, campionul mondial de Formula 1, cu 143 puncte, podiumul fiind completat de tenismanul elveţian Roger Federer, campion anul acesta la Australian Open şi Wimbledon, cu 124 puncte etc. Pe locul patru s-a clasat tot un tenismen, spaniolul Rafael Nadal.