Jurnalul.ro Sport Sporturi Șoc la Roland Garros! Osaka a ieșit din turneu după ce a fost învinsă în două seturi

01 Iun 2019   •   18:20

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, numărul unu mondial şi câştigătoarea ultimelor două turnee de Mare Şlem, a fost eliminată în turul al treilea la Roland Garros, fiind învinsă în două seturi 6-4, 6-2, de Katerina Siniakova din Cehia, într-o partidă disputată sâmbătă.

Osaka, în vârstă de 21 ani, va rămâne în fruntea ierarhiei feminine la finalul competiţiei pariziene, în ciuda acestei eliminări premature.

Siniakova (23 ani). ocupanta locului 42 în ierarhia WTA, o va avea ca adversară în turul următor pe câştigătoarea întâlnirii dintre americanca Madison Keys şi rusoaica Ana Blinkova.

Cehoaica este deţinătoarea titlului în proba de dublu de la Roland Garros, unde a cucerit anul trecut trofeul alături de compatrioata sa Barbora Krejcíkova.