Jurnalul.ro Sport Sporturi Surpriză URIAȘĂ la Miami Open. Caroline Wozniacki, eliminată în turul al doilea

Surpriză URIAȘĂ la Miami Open. Caroline Wozniacki, eliminată în turul al doilea

24 Mar 2018   •   09:35

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki, numărul 2 mondial, a fost eliminată în turul secund al turneului WTA de la Miami (SUA), dotat cu premii totale de 7,972 milioane dolari, fiind învinsă în trei seturi, 0-6, 6-4, 6-4, de portoricana Monica Puig, într-o partidă disputată vineri.

Puig, campioana olimpică de la Rio, a pierdut fără drept de apel primul set (0-6), însă apoi a revenit şi le-a câştigat pe următoarele două cu acelaşi scor (6-4), impunându-se după o oră şi 54 minute de joc, în faţa finalistei de anul trecut a competiţiei din Florida.

Acest rezultat o avantajează pe românca Simona Halep, actualul lider mondial, care îşi va mări avansul faţă de Wozniacki în clasamentul mondial după acest turneu. Halep urmează să joace sâmbătă seara în turul al treilea la Miami, împotriva polonezei Agnieszka Radwanska.

Într-un alt meci disputat vineri, americanca Venus Williams, cap de serie numărul 8, a dispus cu 7-5, 6-4 de rusoaica Natalia Vihlianţeva, iar în turul următor o va înfrunta pe olandeza Kiki Bertens (nr.29), învingătoare cu 5-7, 7-6 (7/5), 6-1 în faţa americancei Varvara Lepchenko.