Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis: Alexandra Dulgheru a pierdut în calificări la Dubai

Tenis: Alexandra Dulgheru a pierdut în calificări la Dubai

17 Feb 2018   •   15:26

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a fost învinsă de rusoaica Sofia Juk cu 7-6 (2), 7-6 (7), sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal al turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 733.900 dolari.

Dulgheru (28 ani, 170 WTA) s-a înclinat după două ore şi 12 minute în faţa unei adversare de 18 ani, care ocupă locul 145 în ierarhia mondială.

Românca a condus cu 2-0 şi 5-3 în primul set, pe care l-a pierdut în cele din urmă în tiebreak. În actul secund, Dulgheru a avut 3-0, 4-1 şi 5-3, a fost egalată şi s-a ajuns din nou în tiebreak, unde a irosit două mingi de set, după care a pierdut meciul.

Dulgheru va primi pentru participare un cec de 2.108 dolari şi un punct WTA. AGERPRES