Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis: Irina Bara s-a calificat în sferturi la Jurmala (WTA)

Tenis: Irina Bara s-a calificat în sferturi la Jurmala (WTA)

25 Iul 2019   •   21:15

Jucătoarea română de tenis Irina Maria Bara s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, în urma unei victorii în trei seturi, cu 7-6 (6), 3-6, 6-1, în faţa rusoaicei Valentina Ivahnenko.

Bara (24 ani, 213 WTA) s-a impus după trei ore şi două minute de joc în faţa unei adversare venite din calificări (26 ani, 228 WTA).

Ivahnenko, victorioasă în primul tur în faţa Soranei Cîrstea, a comis opt duble greşeli în meciul cu Bara.

Irina Bara a reuşit a treia sa victorie în faţa rusoaicei, pe care a mai învins-o la Bastad în 2017, cu 1-6, 0-1 (abandon Ivahnenko), în sferturi, şi în 2018 în primul tur la Biarritz, cu 6-4, 6-4, în primul tur.

Bara şi-a asigurat un cec de 4.980 euro şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, principala favorită. Singurul meci direct s-a încheiat cu victoria balticei, anul trecut, la Moscova, în optimi, cu 6-2, 6-7 (5), 6-4.