Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis: România - Maroc 1-0, în Cupa Davis, după victoria lui Marius Copil

Tenis: România - Maroc 1-0, în Cupa Davis, după victoria lui Marius Copil

07 Apr 2018   •   13:09

Echipa masculină de tenis a României conduce formaţia Marocului cu 1-0, după ce Marius Copil l-a învins categoric pe Amine Ahouda, cu 6-0, 6-1, sâmbătă, în cadrul întâlnirii din turul al doilea al Grupei a II-a, zona Europa-Africa a Cupei Davis, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Copil (27 ani, 82 ATP) a încheiat conturile cu Ahouda (20 ani, 718 ATP) după doar 39 de minute.

Neexperimentatul marocan a reuşit doar 16 puncte în acest meci (Copil 48), făcând şi 7 duble greşeli, în timp ce Copil a realizat 7 aşi, având procentaje remarcabile cu ambele servicii, 95% la primul şi 91% la al doilea.

În al doilea meci de simplu de sâmbătă, Adrian Ungur (33 ani, 535 ATP), care nu a mai disputat un meci oficial din septembrie, va primi replica lui Lamine Ouahab (33 ani, 571 ATP).

Marocanul are 2-1 în meciurile directe cu Ungur, pe care l-a învins în 2012, în optimi la Rabat (challenger), cu 6-1, 6-4, şi în 2015, în sferturi la Casablanca (challenger), scor 6-2, 6-2. Ungur câştigase prima confruntare, în 2010 la un turneu challenger la Roma, cu 7-6 (7), 6-4, în primul tur.

Întâlnirea cu echipa Marocului se va disputa astfel: două meciuri de simplu sâmbătă 7 aprilie, după sistemul cel mai bun din trei seturi, respectiv trei meciuri duminică 8 aprilie, unul de dublu şi două de simplu, după acelaşi sistem, cel mai bun din trei seturi. AGERPRES