Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis: Sorana Cârstea, victorioasă în primul tur al turneului WTA de la Madrid

Tenis: Sorana Cârstea, victorioasă în primul tur al turneului WTA de la Madrid

01 Mai 2016   •   19:11

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, beneficiara unui wild card, a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic, cu 6-4, 6-3, duminică, în runda inaugurală a turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari.

Cîrstea (26 ani, 131 WTA), aflată în cursă de revenire în topul ierarhiei, s-a impus într-o oră şi 20 de minute în faţa unei adversare experimentate (31 ani), care ocupă locul 23 în lume.

Sorana conduce acum cu 4-3 meciurile directe, după ce Jankovic câştigase confruntarea precedentă, în 2014, la Roland Garros, 6-1, 6-2 în turul al treilea.

Românca şi-a asigurat un cec de 28.220 euro şi 65 de puncte WTA, iar următoarea adversară va fi o altă jucătoare din spaţiul ex-iugoslav Danka Kovinic (Muntenegru), care a trecut cu 6-4, 6-2 de italianca Roberta Vinci, a şaptea favorită. Cîrstea şi Kovinic (21 ani, 47 WTA) sunt la egalitate, 1-1, în meciurile directe, după ce Danka s-a impus în 2015 la Osprey în primul tur, cu 6-1, 7-5, iar Sorana a învins anul acesta la Rio, în sferturi, cu 6-1, 6-2.

În schimb, Monica Niculescu (28 ani, 31 WTA) a fost învinsă neaşteptat de americanca Louisa Chirico (19 ani, 133 WTA), venită din calificări, cu 7-5, 6-1.

În turul al doilea s-a calificat duminică şi Patricia Ţig, după victoria reuşită în faţa rusoaicei Daria Kasatkina, cu 6-3, 4-6, 6-2.

Alte două românce vor juca duminică în primul tur la Madrid, Irina Begu (cu canadianca Eugenie Bouchard) şi Simona Halep (cu japoneza Misaki Doi).

Sursa: AGERPRES