Jurnalul.ro Sport Sporturi Turul Franţei: Mark Cavendish a câştigat prima etapă şi îmbracă tricoul galben

Turul Franţei: Mark Cavendish a câştigat prima etapă şi îmbracă tricoul galben

02 Iul 2016   •   19:15
Sursa foto: facebook.com/OfficialMarkCavendish

Ciclistul britanic Mark Cavendish (Dimension Data) a câştigat la sprint prima etapă din Turul Franţei 2016, între Mont-Saint-Michel şi Utah Beach, în Normandia, sâmbătă, şi îmbracă primul tricou galben al acestei a 103-a ediţii, informează AFP.

Cavendish s-a impus în faţa germanului Marcel Kittel şi a campionului mondial, slovacul Peter Sagan, la finalul celor 188 km ai cursei.