Jurnalul.ro Sport Sporturi Veste BUNA pentru Simona Halep. O mare FAVORITA a fost ELIMINATA din primul tur

Veste BUNA pentru Simona Halep. O mare FAVORITA a fost ELIMINATA din primul tur

24 Mai 2016   •   15:04

Jucătoarea germană Angelique Kerber, câștigătoarea Australian Open în luna ianuarie, a fost eliminată din primul tur al turneului de tenis de Mare Șlem de la Roland Garros, fiind întrecută marți de olandeza Kiki Bertens, nr.58 mondial, cu 6-2, 3-6, 6-3.

Kerber, nr.3 pe lista capilor de serie, a furnizat marea supriză după ce a învins-o pe Serena Williams în finala de la Melbourne, primul turneu de Mare Șlem al anului. La ultimele două turnee, la Madrid și Roma, jucătoarea germană a fost însă eliminată din runda inaugurală, în timp ce la turneul din capitala Franței cel mai bun rezultat datează din 2012, când a atins sferturile de finală.

În turul secund, Bertens o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre italianca Camila Giorgi sau franțuzoaica Alize Lim.