Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie pentru Irina Begu la Shenzen. Românca a avut o revenire spectaculoasă

Victorie pentru Irina Begu la Shenzen. Românca a avut o revenire spectaculoasă

03 Ian 2018   •   08:18

Cap de serie numărul 4 în China, Irina Begu (43 WTA) a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (96 WTA) cu scorul de 4-6 6-1 6-2. Meciul a durat 2 ore și cinci minute.

Begu a reuşit 3 aşi, faţă de 6 ai adversarei, şi a făcut 5 duble greşeli, în timp ce Alexandrova a făcut 7.

Românca şi-a asigurat un cec de 13.121 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numărul opt. Begu are 2-1 în duelurile cu jucătoarea maghiară, pe care a mai învins-o în 2012, în primul tur la Fes (Maroc), cu 7-6 (3), 6-3, şi în 2016 în finală la Florianopolis (Brazilia), cu 2-6, 6-4, 6-3.