Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie senzațională a Anei Bogdan în fața campioanei de la Washington. Românca a ajuns în optimi

01 Aug 2018   •   08:59

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, a patra favorită şi deţinătoarea titlului la turneul din capitala SUA, cu 7-6 (2), 6-3.

Bogdan (25 ani, 87 WTA) a trecut de Makarova (30 ani, 30 WTA) după o oră şi 32 de minute de joc.

Românca a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Makarova a întors scorul şi a avut 4-3, 5-4 şi 6-5. Rusoaica a avut minge de set la 5-4, dar Ana Bogdan a reuşit să trimită setul în tiebreak, unde s-a impus clar, cu 7-2.

Ana Bogdan a dominat setul al doilea, în care a avut 3-1, 4-2, Makarova s-a apropiat la 4-3, dar românca a încheiat setul cu 6-3.

Makarova a fost la primul turneu după Wimbledon, competiţie la care a învins-o pe daneza Caroline Wozniacki, numărul doi mondial.

Ana Bogdan a avut 3 aşi şi a comis 2 duble greşeli, în timp ce Makarova a reuşit 6 aşi, dar a avut şi 4 duble greşeli.

Bogdan şi-a asigurat 3.420 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimi va înfrunta o altă rusoaică, Svetlana Kuzneţova (33 ani, 128 WTA), victorioasă cu 6-2, 6-1 în faţa americancei Kristie Ahn.