Jurnalul.ro Sport Sporturi Volei feminin: CSM Volei Alba Blaj s-a calificat fără emoţii în finala Cupei CEV

05 Mar 2019   •   19:11

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat fără emoţii în finala Cupei CEV la volei feminin, marţi, după ce a învins-o pe Ştiinţa Bacău cu scorul de 3-0 (25-14, 25-19, 25-23), la Sibiu, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

CSM Volei Alba Blaj, care s-a impus şi în tur cu 3-0, a obţinut victoria la Sibiu după doar 68 de minute şi va juca o nouă finală europeană, după ce anul trecut a pierdut finala Ligii Campionilor.

Ioana Maria Baciu a fost cea mai bună jucătoare a echipei ardelene, cu 19 puncte. De la gazde s-au mai remarcat Ana Lazarevic, 9 puncte, şi Sonja Newcombe, 8 puncte. De la Ştiinţa s-au evidenţiat Ana Cristina Cazacu, 9 puncte, şi Slavina Koleva, 8 puncte.

Meciul a fost arbitrat de moldoveanul Veaceslav Prozorov şi de Chantal Kaiser (Franţa).

Marţi seara, echipa din Blaj îşi va afla adversara din finală, în urma meciului dintre Yamamay e-work Busto Arsizio (Italia) şi Swietelsky Bekescsaba (Ungaria). Formaţia italiană a câştigat prima manşă cu 3-0, în deplasare.