Jurnalul.ro Sport Sporturi Wimbledon 2018. Simona Halep s-a calificat în turul al treilea

Wimbledon 2018. Simona Halep s-a calificat în turul al treilea

05 Iul 2018   •   19:39

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat fără mari probleme în runda a treia a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, joi, după ce a dispus de chinezoaica Saisai Zheng, cu 7-5, 6-0.

Halep (26 ani), campioana de la Roland Garros, s-a impus într-o oră şi 16 minute în faţa unei adversare de 24 de ani, care ocupă locul 126 în clasamentul WTA.

Halep a început bine meciul şi a condus cu 2-0, dar Zheng a replicat şi a restabilit egalitatea, 2-2. Halep a condus cu 3-2, dar au urmat momente foarte bune de joc ale asiaticei, Simona a greşit destul de mult şi scorul a devenit 5-3 pentru Zheng. Românca a reuşit să revină şi şi-a adjudecat primul set cu 7-5.

Evoluţia tot mai bună a Simonei a continuat şi în setul secund, încheiat la zero în favoarea ei, după o serie de zece ghemuri.

Halep o învinsese pe Zheng şi în prima lor confruntare, cu 6-2, 6-3, în 2015, în semifinale la Shenzhen, după care a cucerit titlul.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 100.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi taiwaneza Su-Wei Hsieh (32 ani, 48 WTA), care a dispus în turul secund cu 6-3, 6-3 de spaniola Lara Arruabarrena.

Halep a ieşit învingătoare în singura lor confruntare, în 2013, în primul tur la Cincinnati, cu 6-7 (5), 6-1, 6-2.

Halep este a doua româncă ajunsă în turul al treilea la Wimbledon, după Mihaela Buzărnescu.