Jurnalul.ro Sport Sporturi WTA Madrid. Victorie IMPORTANTĂ pentru Mihaela Buzărnescu

WTA Madrid. Victorie IMPORTANTĂ pentru Mihaela Buzărnescu

05 Mai 2019   •   18:08
Sursa foto: Captura VIDEO

Mihaela Buzărnescu (29 WTA) a trecut de australianca Ajla Tomljanovic (43 WTA), scor 6-3, 6-2 și s-a calificat în turul al doilea.

Buzărnescu (31 ani, 29 WTA) a reuşit un meci foarte bun şi s-a impus într-o oră şi 14 minute, contabilizând 7 aşi şi având procentaje excelente la serviciu, 73%, respectiv 63%. Tomljanovic nu şi-a creat nicio minge de break în acest meci.

În primul set, Mihaela a rupt echilibrul la 3-3, câştigând trei ghemuri la rând (6-3). În actul secund, Buzărnescu a fost condusă cu 2-1, după care a legat cinci ghemuri consecutive, câştigând cu 6-2.

Românca şi-a asigurat un cec de 42.220 euro şi 65 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, cap de serie numărul 12.