Jurnalul.ro Sport Sporturi WTA Madrid. Victorie RAPIDĂ pentru Simona Halep

WTA Madrid. Victorie RAPIDĂ pentru Simona Halep

05 Mai 2019   •   17:52
Sursa foto: Captura Video

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a învins-o pe rusoaica  Margarita Gasparyan (24 de ani, 65 WTA) cu scorul de 6-0 6-4 și s-a calificat în turul al doilea.

Românca va juca în runda umătoarea cu învingătoarea meciului dintre Alison Riske (49 WTA) și Johanna Konta (47 WTA).

Halep (27 ani), la primul său meci pe zgură în circuitul WTA în acest an, s-a impus într-o oră şi 14 minute.

Deşi a comis 4 duble greşeli, Halep a servit bine, având un procentaj de 71% la punctele cu primul serviciu. În setul secund, Halep a condus cu 4-1 şi 5-2, dar Gasparian (24 ani, 65 WTA) a revenit şi s-a apropiat la 5-4, românca încheind pe serviciul adversarei.

Românca şi-a asigurat un cec de 42.220 euro şi 65 de puncte WTA.