Jurnalul.ro Sport "Stejarii" s-au înclinat în faţa fijienilor

"Stejarii" s-au înclinat în faţa fijienilor

de Mihai Igirosanu    |    30 Noi 2009   •   00:00

Reprezentativa de rugby a României a pierdut sâmbătă seară, cu scorul 18-29 (11-7), meciul-test împotriva Insulelor Fiji, disputat pe stadionul Arcul de Triumf din Bucureşti.

Jucătorii trimişi pe teren de antrenorul francez al "stejarilor", Serge Lairle, au reuşit o primă repriză bună, în care Ovidiu Toniţa a izbutit un eseu graţie forţei pachetului de înaintare. După pauză, jocul spectaculos pe trei sferturi al fijienilor i-a surclasat pe români, Goneva, Naikadawa, Nagusab şi Ratu reuşind patru eseuri de manual. La ultima fază a confruntării, pe fondul relaxării oaspeţilor, România a mai reuşit o încercare, prin Bogdan Bălan.

"MOMENTUL ADEVĂRULUI"
După meci, preşedintele Federaţiei Române de Rugby, fostul internaţional Alin Petrache a radiografiat prestaţia jucătorilor noştri. "A fost momentul adevărului, ne-am apropiat de forma pe care o dorim, chiar dacă i-am avut absenţi pe Tincu şi Manta". Din nou căpitan al echipei naţionale după o pauză de doi ani, Sorin Socol era totuşi optimist: "Reîntâlnirea cu noii şi vechii colegi a dus la omogenitate în grup, lucru remarcabil în perspectiva meciurile care urmează. Sunt sigur că vom merge la Cupa Mondială din Noua Zeelandă".