Jurnalul.ro Sport Tenis: Irina Bara s-a calificat în sferturi la turneul ITF de la Saint-Malo

Tenis: Irina Bara s-a calificat în sferturi la turneul ITF de la Saint-Malo

19 Sep 2019   •   14:53

Jucătoarea română de tenis Irina Bara s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Saint-Malo (Franţa), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, în urma victoriei cu 6-7 (5), 6-1, 6-4 în faţa slovacei Rebecca Sramkova.

Bara (24 ani, 194 WTA) a trecut de Sramkova (22 ani, 175 WTA) la capătul unui meci care a durat două ore şi 19 minute.

Sramkova se impusese în ambele confruntări anterioare cu Bara, în 2013 la Budapesta (25.000 dolari), cu 6-2, 4-6, 6-1, în calificări, iar anul acesta, la Torun (Polonia, 60.000 dolari), Bara a abandonat la 6-4, 4-3 pentru adversară, în semifinale.

În sferturi, Irina Bara va primi replica jucătoarei care va câştiga duelul dintre Cristina Bucsa (Spania) şi Veronica Cepede Royg (Paraguay), a cincea favorită.