Jurnalul.ro Sport “U” Craiova – Pandurii 2-0: Victorie la final de exil

“U” Craiova – Pandurii 2-0: Victorie la final de exil

de Dragos Stoica    |    20 Oct 2008   •   00:00

Florin Costea şi Baird au semnat reuşitele Universităţii în ultimul meci pe care oltenii l-au susţinut pe stadionul Extensiv.

Neînvins în primele trei partide de când a fost instalat la Târgu Jiu, Sorin Cârţu s-a recunoscut învins de echipa de suflet, dar Pandurii pot invoca destul ghinion. Gazdele au pornit cu motoarele turate şi, după ce Alexandru Deaconu n-a văzut un penalty la un fault asupra lui Florin Costea în minutul 5, internaţionalul oltean a primit o pasă superbă de la Wobay, pentru ca apoi să întoarcă toată apărarea gorjenilor şi să înscrie printr-un şut sec. Câteva secunde mai târziu, Baird se încăpăţânează să urmărească un balon care părea prins de Stanca, cei doi se ciocnesc, iar apoi australianul înscrie, după o fază suspectă de fault la portar. La 2-0, Craiova s-a relaxat, permiţându-le oaspeţilor să trimită de două ori în barele porţii lui Lung jr. Mai întâi, Iordache execută inteligent o lovitură liberă, dar bara îi salvează pe “alb-albaştri”, pentru ca Nalaţi să trimită o torpilă în transversală după numai câteva minute. Finalul primelor 45 de minute şi primul sfert de oră din cea de-a doua parte aparţine gorjenilor, dar Universitatea echilibrează şi termină în atac. Victorie şi oltenii se află la numai două puncte în spatele Stelei.