Jurnalul.ro Sport Ultimul pas spre grupe

Ultimul pas spre grupe

de Delia Gomoescu    |    25 Aug 2009   •   00:00
Sursa foto: /AFP

Până mâine seară vom cunoaşte toate echipele calificate în cea mai importantă competiţie europeană.

După ce au făcut spectacol în meciul tur, Atletico Madrid şi Panathinaikos vor fi din nou faţă în faţă în acestă seară, în confruntarea decisivă pentru un loc în grupe. Madrilenii pleacă favoriţi după victoria cu 3-2 de la Atena, dar ştiu că trebuie să fie foarte atenţi. "Nu trebuie să ne pierdem concentrarea. În tur conduceam cu 3-1, ne-am relaxat două minute şi am primit gol. Atletico merită să fie în Liga Campionilor şi să lupte pentru lucruri importante", crede Maxi Rodriguez. Conducerea grupării spaniole aşteaptă calificarea în grupe pentru a se ocupa apoi de prelungirea contractelor vedetelor sale: Sergio Aguero, Diego Forlan şi Maxi Rodriguez. Lyon şi FC Zurich şi-au asigurat în mare măsură prezenţa în Champions League, în urma victoriilor la scor din meciurile tur.

Debrecen şi Maccabi Haifa au şanse reale de a obţine un loc în grupe, după ce în prima manşă au învins în deplasare. FC Timişoara pleacă azi spre Stuttgart, păstrând o mică speranţă că ar putea întoarce scorul din tur.