x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Pregătire gratuită pentru elevii care vor susţine BAC-ul de toamnă

0
16 Iul 2019 - 17:47
Pregătire gratuită pentru elevii care vor susţine BAC-ul de toamnă Marin Raica/Intact Images

Primăria Sectorului 4 marchează o nouă premieră în educaţie.  La iniţiativa primarului Daniel Băluţă, consilierii locali au aprobat, în şedinţa de luni, 15 iulie, lansarea programului "Susţinem performanţa la Bacalaureat", în cadrul căruia aproximativ 200 de absolvenţi de liceu din sectorul 4, declaraţi respinşi la sesiunea de vară a BAC-ului, vor fi pregătiţi gratuit pentru a obţine note de trecere la sesiunea de toamnă a examenului de maturitate, organizată în perioada 21 august - 3 septembrie 2019. 

Programul va fi derulat prin Direcţia de Administrare a Unităţilor de Învăţământ care va organiza, în unităţi de învăţământ din sectorul 4, în perioada 22 iulie - 19 august, cursuri de pregătire (12 ore săptămânal), la materii obligatorii pentru examenul de bacalaureat, astfel: 

- 4 ore/săptămână pregătire la Limba şi literatura română. 

- 4 ore / săptămână pregătire la Matematică,

- 4 ore / săptămână pregătire la Istorie. 

Cadrele didactice de specialitate care vor dori să participe la pregătirea absolvenţilor de liceu în cadrul acestui program vor primi, sub formă de stimulente financiare, 125 lei/oră, pentru minimum 16 şi maximum 20 de ore, petrecute la catedră. 

Atât elevii, cât şi profesorii care vor dori să-i pregătească se vor putea înscrie în program în perioada 16 - 19 iulie. 

"Educaţia este extrem de importantă pentru viitorul nostru şi al copiilor noştri. 

Investiţiile în infrastructura educaţională, în securitatea copiilor noştri şi în susţinerea performanţei în educaţie sunt importante. Dar nu putem considera, pe deplin, că avem performanţă şi excelenţă, dacă nu acordăm o şansă tuturor elevilor noştri, tuturor copiilor din comunitatea noastră. Sunt copii care au lipsit de la sesiunea din iulie a Bacalaureatului din diverse motive, dar majoritari sunt cei care poate nu au avut posibilitatea materială să se pregătească suplimentar pentru a promova acest examen atât de important pentru viitorul lor. Cred că toţi merită această şansă şi sper ca programul care se derulează începând de astăzi să îi ajute să promoveze sesiunea de toamnă a Bacalaureatului. Îi aşteptăm la pregătire şi le doresc tuturor mult succes în august!", este mesajul Primarului Sectorului 4, Daniel Băluţă. 

"Îi aşteptăm pe toţi elevii noştri, care au absolvit liceul în acest an şi au fost declaraţi respinşi la sesiunea din iulie a Bacalaureatului, să se înscrie în program. În cazul înscrierii absolvenţilor de liceu, procedura este extrem de simplă. Trebuie să descarce de pe site-ul DAUI (www.daui.ro) sau de pe site-ul Primăriei (www.ps4.ro) cererea - tip de înscriere, pe care trebuie să o completeze şi să o trimită pe email la office@daui.ro, împreună cu adeverinţa care atestă că au absolvit liceul în 2019. Dacă nu se descurcă astfel, îi aşteptăm cu drag la sediul Primăriei Sector 4 / Direcţia de Administrare a Unităţilor de Învăţământ (Bd. Metalurgiei nr. 12-18, Grand Arena, Et. 1, Sector 4), să depună personal documentele. Şi în cazul cadrelor didactice, procedura este similară, doar că acestea trebuie să depună, pe lângă cererea de înscriere, şi o adeverinţă de la ultimul loc de muncă. Dacă în cazul elevilor ne adresăm doar celor care au domiciliul în sectorul 4 şi au absolvit în acest an, în cazul profesorilor nu există restricţii legate de domiciliu şi nu contează dacă sunt în activitate ori la pensie. Important este să fie profesori specializaţi pe cele trei domenii de studiu. Ne dorim să avem profesori din toată Capitala, care să participe la acest program şi ne dorim ca elevii noştri să înţeleagă că, doar prin studiu şi educaţie, pot avea un viitor", a explicat directorul general al D.A.U.I., Ana-Maria Mocăniţă.


 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 
Senator PRO România: Susţinem moţiunea de cenzură

Senator PRO România: Susţinem moţiunea de cenzură
Pro România va susţine moţiunea de cenzură împotriva Cabinetului Dăncilă, a declarat joi, la Braşov, senatorul Adrian Ţuţuianu, vicepreşedinte al formaţiunii politice. "Pro România va susţine moţiunea...

Premierul Dăncilă - întrevedere cu preşedintele CEDO

Premierul Dăncilă - întrevedere cu preşedintele CEDO
Premierul Viorica Dăncilă l-a primit joi, la Palatul Victoria, pe preşedintele Curţii Europene a Drepturilor Omului, Linos-Alexandre Sicilianos, context în care şefa Executivului de la Bucureşti a reiterat...

Parlamentul e obligat să adopte normele care transpun o decizie a Curţii Constituționale

Parlamentul e obligat să adopte normele care transpun o decizie a Curţii Constituționale
Parlamentul este obligat ca, odată declanşată procedura de modificare a legii în vederea punerii sale de acord cu Constituţia, să adopte normele care transpun actul jurisdicţional al Curţii, eliminând viciile de...

Tăriceanu: ALDE poate participa la alegerile locale şi parlamentare din 2020 cu actuala siglă şi denumire

Tăriceanu: ALDE poate participa la alegerile locale şi parlamentare din 2020 cu actuala siglă şi denumire
Preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a precizat joi că partidul pe care îl conduce poate participa la alegerile locale şi parlamentare din 2020 cu actuala siglă şi denumire, pentru că a convenit cu...

Reacția premierului Dăncilă după votul dat pentru Laura Codruța Kovesi

Reacția premierului Dăncilă după votul dat pentru Laura Codruța Kovesi
Viorica Dăncilă a reacționat după votul dat pentru Laura Codruța Kovesi „A fost opinia altor state membre, repet punctul meu de vedere, legea trebuie respectată, în fața legii toți trebuie să fim egal...

Reparații de peste un milion de euro la Universitatea Politehnică Timișoara

Reparații de peste un milion de euro la Universitatea Politehnică Timișoara
Universitatea Politehnica Timişoara (UPT) a investit peste un milion de euro în pregătirea noului an academic, lucrări curente efectuându-se în complexul studenţesc şi la Baza Sportivă nr. 2, cu igienizarea...

Iohannis, reacție la votul pro-Kovesi din Consiliul UE: O victorie importantă pentru România

Iohannis, reacție la votul pro-Kovesi din Consiliul UE: O victorie importantă pentru România
Preşedintele Klaus Iohannis afirmă că votul în COREPER privind candidatura Laurei Codruţa Kovesi pentru funcţia de procuror-şef european reprezintă o victorie importantă pentru România, el arătând că...

Kovesi: Votul de astăzi - o recunoaştere a activităţii depuse de întreg sistemul de justiţie

Kovesi: Votul de astăzi - o recunoaştere a activităţii depuse de întreg sistemul de justiţie
Laura Codruţa Kovesi a afirmat joi că votul dat pentru ea de către ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene pentru funcţia de procuror şef european reprezintă o recunoaştere a activităţii depuse de...

Un avion belgian F-16 s-a prăbușit în vestul Franței. Cei doi piloți au scăpat cu viață

Un avion belgian F-16 s-a prăbușit în vestul Franței. Cei doi piloți au scăpat cu viață
Un avion militar belgian de tipul F-16, care efectua un zbor de antrenament, s-a prăbuşit în această dimineaţă în vestul Franţei, fără a provoca victime.  Unul dintre cei doi piloţi a...

Propunere legislativă care vizează comportamentele de bullying din școli

Propunere legislativă care vizează comportamentele de bullying din școli
Mai mulţi parlamentari propun modificarea Legii educaţiei cu prevederi referitoare la comportamentele de bullying, menţionându-se că antepreşcolarii, preşcolarii, elevii şi cadrele didactice vor beneficia de...

Propunere legislativă care vizează comportamentele de bullying din școli

Propunere legislativă care vizează comportamentele de bullying din școli
Mai mulţi parlamentari propun modificarea Legii educaţiei cu prevederi referitoare la comportamentele de bullying, menţionându-se că antepreşcolarii, preşcolarii, elevii şi cadrele didactice vor beneficia de...

Anunţ de ultimă oră, de la meteorologi! Cum va fi vremea, în următoarele trei zile

Anunţ de ultimă oră, de la meteorologi! Cum va fi vremea, în următoarele trei zile
METEO vineri, 20 septembrie. Pe parcursul zilei, în nordul şi nord-estul ţãrii vremea va fi rece, cu înnorãri şi local ploi, iar vântul va avea unele intensificãri. În restul teritoriului valorile...

Boris Johnson, ''prins în flagrant delict cu o minciună''

Boris Johnson, ''prins în flagrant delict cu o minciună''
Premierul britanic Boris Johnson a fost prins în flagrant delict cu o minciună şi a încercat să scape din situaţie notând pe Twitter că întâlnirea lui cu un tată de familie furios într-un spital "nu a fost...

Ce spune Orban despre numirea lui Kovesi procuror-șef european

Ce spune Orban despre numirea lui Kovesi procuror-șef european
Ludovic Orban a transmis un mesaj după ce Laura Codruța Kovesi a câștigat votul pentru poziția de procuror șef european în Consiliul Uniunii European. Președintele PNL susține că este o victorie imensă pe...

Barna, după ce Kovesi a fost validată pentru funcția de procuror-șef european: Doar Dăncilă mai insistă să oprească această nominalizare

Barna, după ce Kovesi a fost validată pentru funcția de procuror-șef european: Doar Dăncilă mai insistă să oprească această nominalizare
Preşedintele USR, Dan Barna, îi transmite felicitări Laurei Codruţa Kovesi pentru votul obţinut în cadrul reuniunii COREPER, precizând că doar Viorica Dăncilă mai insistă să oprească nominalizarea acesteia
Serviciul de email marketing furnizat de