Jurnalul.ro Ştiri Observator Adrian Ungur a câştigat turneul challenger de la Tunis

Adrian Ungur a câştigat turneul challenger de la Tunis

05 Mai 2013   •   20:29

Tenismanul român Adrian Ungur a câştigat turneul challenger de la Tunis, dotat cu premii totale de 125.000 de dolari, după ce l-a învins, duminică, în finala competiţiei din capitala Tunisiei pe argentinianul Diego Sebastian Schwartzman, în trei seturi, cu 4-6, 6-0, 6-2, informează agerpres.ro.

Ungur s-a impus în faţa unui adversar în vârstă de 20 de ani, aflat pe locul 147 în clasamentul ATP, după o oră şi 45 de minute de joc.

Adrian Ungur (28 ani, 130 mondial) şi-a adjudecat un cec de 18.000 de dolari şi 125 de puncte ATP, în timp ce sud-americanul s-a ales cu un cec de 10.600 dolari şi 75 puncte ATP.

Tenismanul român mai câştigase în carieră două turnee challenger, la San Benedetto şi Manerbio (ambele în Italia), pierzând finala de la Palermo.