x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Social-democraţii se reunesc astăzi și mâine în Consiliu Naţional. Ponta: "Trebuie să spunem foarte clar ce avem de făcut în 2014"

2
08 Noi 2013 - 08:25
Consiliul Național anual al Partidului Social Democrat va avea loc vineri și sâmbătă în București, reuniunea având pe agendă subiecte politice la zi, între care proiectul de lege privind descentralizarea.

Astăzi vor avea loc dezbateri pe ateliere de specialitate, urmând ca sâmbătă peste 4.500 de delegați ai PSD să se reunească în plenul Consiliului Național.

La acest for de conducere al PSD, primul ca importanță după Congres, nu vor avea loc alegeri pentru cea mai înaltă funcție, ultimul președinte al Consiliului fiind, până în 2012, fostul premier Adrian Năstase.

"Sâmbătă dimineață, întâlnirea în plen a noastră, a Consiliului Național lărgit, este evenimentul anual în care trebuie să spunem foarte clar către toți membrii noștri, către toți militanții noștri ce s-a făcut bine în această perioadă, ce s-a făcut rău și mai ales ce avem de făcut în 2014 — încă un an important, încă un an greu. Nu mai vin ani ușori, se pare, așa încât vă rog pe toți ca în această săptămână să discutăm despre temele mari ale Partidului Social Democrat și ale celor care ne votează, în așa fel încât votanții noștri, militanții noștri, membrii noștri, aliații noștri, adversarii noștri să știe foarte clar ce dorește și ce-și propune PSD să facă pentru 2014", a declarat luni Victor Ponta, citat de Agerpres.

Un punct esențial pe agenda Consiliului Național al PSD îl reprezintă proiectul de lege privind descentralizarea, care va fi prezentat și în Parlament până la jumătatea lunii noiembrie.

"Din 2010 am trecut la un mod de organizare specific partidelor de centru-stânga europene — și anume o conferință anuală, conferință la care au loc dezbateri tematice pe cele mai importante subiecte pentru PSD și vineri, în cursul zilei, vor fi 15-20 de paneluri diferite pe toate domeniile, care prezintă importanță pentru agenda publică și a noastră ca partid, după care, după-amiază, o să avem reuniunea aleșilor locali — președinți de consilii județene, primari, consilieri județeni și locali cu care să dezbatem pregătirea pentru 2014 a agendei noastre de dezvoltare a comunităților locale", a precizat tot luni președintele PSD.

El a mai spus că la reuniunea în plen de sâmbătă sunt așteptați aproximativ 4.500 de delegați, urmând ca liderii PSD să-și prezinte principalele obiective politice și strategice pentru anul 2014.

"Pentru noi, în fiecare an, acest Consiliu anual are importanță nu doar de a ne întâlni cu principalii noștri militanți, ci și de a prezenta opiniei publice și membrilor de partid direcțiile pentru anul care urmează. Evident, următorul Consiliu Național va fi la sfârșitul anului 2014. Am stabilit lucruri care țin de organizare, de responsabili de fiecare domeniu în parte. Îmi doresc foarte mult ca la sfârșitul acestei săptămâni acest eveniment politic de partid să dea răspunsuri la foarte multe lucruri. PSD este în acest moment principalul partid de guvernare ca număr de parlamentari, ca număr de aleși locali și ca număr de membri ai Guvernului și deciziile pe care noi le luăm au importanță nu doar pentru partid sau pentru militanții noștri, ci practic pentru dezvoltarea în continuare a întregii societăți", a mai spus premierul Victor Ponta.

Consiliul Național ar putea valida, pe de altă parte, susținerea social-democraților români pentru candidatura lui Martin Schulz la președinția Comisiei Europene.

"Aș vrea la Consiliul Național să cerem eventual — nu avem o procedură prevăzută în Statut... La nivel european, Partidul Socialiștilor Europeni îl va avea ca și candidat pentru funcția de președinte al Comisiei Europene pe Martin Schulz. Este o persoană pe care o cunoaștem foarte bine și care a fost de multe ori și în România, și aici, la PSD. Și cred că e bine pentru PSD, fiind unul din partidele cele mai puternice în acest moment, într-o familie politică care are deja zece prim-miniștri în Europa, să avem un candidat comun pentru funcția de președinte al Comisiei Europene", a precizat președintele PSD.

 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 


Mai multe titluri din categorie

Peste 700 de pompieri luptă contra incendiilor de pădure în centrul Portugaliei

Peste 700 de pompieri luptă contra incendiilor de pădure în centrul Portugaliei
Sute de pompieri, dintre care patru au fost răniţi, au luptat sâmbătă contra incendiilor care au cuprins o zonă de munte din centrul Portugaliei unde focul a ucis peste o sută de persoane în 2017, au anunţat...

Dăncilă anunţă că liderii judeţeni ai PSD care nu obţin scorul fixat la prezidenţiale, trebuie să demisioneze

Dăncilă anunţă că liderii judeţeni ai PSD care nu obţin scorul fixat la prezidenţiale, trebuie să demisioneze
Preşedintele PSD, Viorica Dăncilă, a anunţat sâmbătă, că fiecare organizaţie din ţară va avea de obţinut un scor la alegerile prezidenţiale, care urmează să fie fixat, în caz contrar, liderii locali vor...

Fiul unui şef al poliţiei australiene a fost găsit mort în Canada

Fiul unui şef al poliţiei australiene a fost găsit mort în Canada
Una din cele două victime ale crimelor "suspecte" petrecute în această săptămână în Vestul canadian este fiul unui înalt responsabil al poliţiei din Australia, a făcut cunoscut poliţia federală canadiană,...

Doi moticiclişti accidentaţi pe Transfăgărăşan, transportaţi la spital

Doi moticiclişti accidentaţi pe Transfăgărăşan, transportaţi la spital
Doi motociclişti, unul de 20 de ani, celălalt de 38 de ani, au fost accidentaţi sâmbătă seara, pe Transfăgărăşan, fiind transportaţi la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu, conştienţi, potrivit...

Benjamin Netanyahu, cel mai longeviv prim-ministru al Israelului

Benjamin Netanyahu, cel mai longeviv prim-ministru al Israelului
Benjamin Netanyahu l-a depăşit sâmbătă pe David Ben-Gurion, părintele fondator al statului Israelul, ca cel mai longeviv prim-ministru al ţării, informează dpa şi EFE. Netanyahu, în vârstă de 69 de ani,...

Actorul Simon Yam din Hong Kong, înjunghiat pe o scenă în China

Actorul Simon Yam din Hong Kong, înjunghiat pe o scenă în China
Un individ necunoscut l-a înjunghiat sâmbătă pe actorul Simon Yam din Hong Kong în timpul unui eveniment organizat în China, a anunţat presa oficială chineză, care a precizat că rănile suferite de actor nu...

Nou focar de pestă porcină în Bulgaria

Nou focar de pestă porcină în Bulgaria
Autorităţile bulgare au raportat sâmbătă descoperirea unui focar de pestă porcină africană la o fermă de porci în apropiere de oraşul Ruse, în nord-estul Bulgariei, transmite Reuters. "Toţi porcii de la a...

Statele Unite se pregătesc de un sfârşit de săptămână canicular

Statele Unite se pregătesc de un sfârşit de săptămână canicular
Statele Unite se pregătesc de un sfârşit de săptămână canicular, cu temperaturi ce ar putea depăşi 38 de grade Celsius în oraşe precum New York şi Washington, relatează sâmbătă AFP. Aproape 150 de...

Scotland Yard a anunţat că a fost victima unui atac cibernetic

Scotland Yard a anunţat că a fost victima unui atac cibernetic
Poliţia Metropolitană din Londra (Met), cunoscută şi sub numele de Scotland Yard, a raportat sâmbătă că pagina sa web, contul de Twitter şi cel de email au fost ţinta unui atac cibernetic, informează Press...

Un mort şi patru răniţi într-un accident pe DN 65

Un mort şi patru răniţi într-un accident pe DN 65
O persoană a murit şi alte patru au fost rănite în urma unui accident rutier care a avut loc, sâmbătă, la intrarea în localitatea Găneasa dinspre Slatina, pe DN 65, informează un comunicat al Infotrafic...

Producţia de vin a Franţei va scădea în acest an din cauza condiţiilor meteo nefavorabile

Producţia de vin a Franţei va scădea în acest an din cauza condiţiilor meteo nefavorabile
Producţia de vin a Franţei, al doilea mare producător mondial, ar putea scădea în acest an cu până la 13% comparativ cu anul trecut, după ce viile au fost afectate de condiţiile meteo nefavorabile precum...

Vulcanul Etna a erupt din nou

Vulcanul Etna a erupt din nou
Etna, cel mai înalt vulcan activ din Europa, situat în Sicilia, în sudul Italiei, a erupt în noaptea de vineri spre sâmbătă, aruncând în aer lavă incandescentă şi conducând la închiderea a două...

Anchetă a Parchetului Militar în cazul suspectului de pedofilie decedat după intervenţia jandarmilor la Vatra Dornei

Anchetă a Parchetului Militar în cazul suspectului de pedofilie decedat după intervenţia jandarmilor la Vatra Dornei
Bărbatul care a fost imobilizat vineri seară de jandarmi după o suspiciune de abuz sexual asupra unei fete de 12 ani a decedat sâmbătă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava. Incidentul a avut loc la Festiva...

Articole vestimentare şi de marochinărie contrafăcute, confiscate de poliţişti

Articole vestimentare şi de marochinărie contrafăcute, confiscate de poliţişti
Bunuri în valoare de peste 300.000 lei, susceptibile a fi contrafăcute, au fost confiscate de poliţiştii de frontieră de la Giurgiu şi Calafat, informează un comunicat de presă transmis, sâmbătă, de...

Scandal internațional Kovesi! Președinția Franței nu consemnează convorbirea Macron-Iohannis

Scandal internațional Kovesi! Președinția Franței nu consemnează convorbirea Macron-Iohannis
Convorbirea telefonică Johannis-Macron,raportată de un comunicat de presă difuzat vineri seară de Palatul Cotroceni, nu este menționată și de Președinția Republicii Franceze. Pe site-ul oficial de la Elysee nu...
Serviciul de email marketing furnizat de