Jurnalul.ro Vechiul site Old site Suplimente Jurnalul Old NBA - 50.000 dolari amenda pentru injurii

NBA - 50.000 dolari amenda pentru injurii

de Ovidiu Ciutescu    |    28 Apr 2007   •   00:00

Stephen Jackson, Golden State, a fost amendat de conducerea NBA cu 50.000 de dolari, pentru comportamentul sau din timpul meciului cu Dallas Mavericks, disputat in sferturile de finala ale NBA, informeaza AFP.

NERVI. Jackson si-a pierdut calmul si a adresat o serie de injurii arbitrilor, dupa ce a fost eliminat cu cinci minute inainte de finalul partidei, pierduta de Golden State cu 99-112. Jucatorul, care marcase 30 de puncte in aceasta partida, a fost condus la vestiare de un coechipier, care a incercat sa-l calmeze. Warriors a mai avut un jucator eliminat in cursul jocului, Baron Davis, sanctionat pentru ca i-a aplaudat in mod ironic pe oficialii partidei. Golden State Warriors este pentru prima data, din 1994, calificata in faza finala a Ligii profesioniste nord-americane de baschet.